KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL, KENTTEN UZAKLAŞTIRMA PROJESİ

 

 Image

İnsanları kentten uzaklaştırma projesi

 

Manisa Belediyesi, 14-25 Ağustos tarihleri arasında merkez Yenimahalle, Hafsa Sultan, Cumhuriyet ile Fatih Mahalleleri’nde imar değişikli yapılıp-yapılmayacağı konusunda vatandaşın görüşünü almak için anket çalışması yapacak. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Eşref Yılmaz, bu çalışmanın kentsel dönüşüm değil, insanları kentten uzaklaştırma projesi olduğunu söyledi.

 

Mahallelerdeki muhtarlık binalarının yanına kurulacak olan ofislerde mahalle sakinlerine imar değişikliği maketlerle anlatılacak ve görüşleri iki anket sorusu ile alınacak. Anket çalışması öncesinde belediye tarafından, 4 mahallenin 8 bin sakinine imar değişikliği ile ilgili MHP’li Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün tarafından imzalı mektup gönderilmişti. Anket çalışmasının başlamasına az bir zaman kala imar değişikliği düşünülen mahalleler arasında yer alan Cumhuriyet Mahallesi’nin muhtarı Eşref Yılmaz, anket çalışması değil sandık istediklerini söyledi. Muhtar Yılmaz, 4 Ağustos tarihinde mahalle sakinlerine gönderilen mektupların mülk sahiplerinin eline değil kiracıların eline ulaştığını ifade ederek, “İmar değişikliğine mülk sahiplerimi kiracılar mı karar verecek. Yaptıkları anket çalışmasında kiracılara bu işi soracaklar. Mülk sahiplerinin görüşleri dikkate alınmayacak. Mülk sahipleri bunu istemiyor. Kiracılar mülk sahipleri adına karar veremez. Ayrıca belediye yetkilileri ‘Gidin bir müteahhit firmayla anlaşın’ diyor. Mülk sahibi neden anlaşsın ki. Bu konuda mahalleli mağdur olacak’’ dedi.

DOĞU’DAN GELENLERİN BULUNDUĞU MAHALLELERDE UYGULANIYOR

Muhtar Yılmaz, belediyenin imar değişikliği projesini sadece Doğu ve Güneydoğu’dan Manisa’ya göç edenlerin yoğun olduğu mahallelerde zorunlu olarak uygulanmak istendiğini iddia ederek, “Neden merkezdeki yolları dar, bir Acil 112’nin bile geçemeyeceği sokaklara sahip mahallelerde uygulamıyor. Spil dağının eteklerindeki mahallelerde bu sıkıntılar var. Neden Doğu ve Güneydoğu illerinden gelen vatandaşların yoğun olduğu mahallerde bu değişiklik yapılıyor. Bu proje kentsel dönüşüm değil, insanları kentten uzaklaştırma projesidir’’ dedi.

İNSANLARIN MAĞDUR EDİLMESİNİ İSTEMİYORUZ

Kendilerinin imar değişikliğine asla karşı olmadıklarını dile getiren muhtar Yılmaz, “Mahalle sakinlerimizin mağdur edilmesini istemiyoruz. Göstermelik bir anket çalışmasına gerek yok. Bizim talebimiz anket çalışması yerine, imar değişikliği yapılıp-yapılmayacağı konusunda mahallemizde sandık kurulması. Kurulan sandıklarda ise sadece mülk sahipleri oy kullansın. Yapılacak bir değişiklik ile mülk sahibine kendi malının değerinin altında bir konut verilmesin’’ diye konuştu.

Cüneyt HASÇELİK

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s