Mesir Festivali Unesco Kültür Mirasına Aday

Bu yıl 471. Kez düzenlenen uluslararası Manisa mesir festivali’nin Unesco dünya kültür mirası listesi’ne aday olabilmesi amacıyla mesir çalıştayı başlatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, Manisa Valiliği, Manisa Belediyesi ve ilgili kurumlara Manisa’nın köklü geleneğinin Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girebilmesi için yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin en köklü geleneklerinden bir tanesi olan Mesir Festivali’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday olabilmesi amacıyla, Belediye Meclis Salonu’nda Mesir Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştaya Vali Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran ve Manisa’yı Mesiri Tanıtma Turizm Derneği, CBÜ, MTSO gibi kurumların temsilcileri katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, “Bakanlığımızca kültürel mirasların tespitine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, ülkemizin en eski ve en önemli yaşayan kültürel miraslarından birisi olarak Mesir Festivali 31 Mart 2011 tarihine kadar Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aday olarak sunulacak” dedi.

‘Mesir Paste’ Değil Mesir Macunu…
Mesir Macunu’nun çevirisinin İngilizce’de ‘Mesir Paste’ olarak yazılmasının önüne geçilmesi amacıyla alternatif olarak ‘Mesir Macunu Paste’ kelimesini çeviriye dahil ettiklerini belirten Evkuran, macun kelimesinin İngilizce’deki ‘paste’ kelimesinden daha derin anlama sahip olduğunun altını çizdi. Adaylık hazırlığının 31 Mart tarihine kadar tamamlanacağını ve Unesco’ya teslim edileceğini de sözlerine ekleyen Evkuran, başvurunun 2011 yılının Eylül-Ekim ayları içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılmasını beklediklerini ifade etti.

Çalıştayda yapılan açıklamalar ve bilgilendirmelerin ardından, çalıştaya katılanların da görüş ve önerileri alındı. Belediye Başkanı Cengiz Ergün, çalıştayın oldukça yararlı olduğunu belirterek, Unesco Dünya Kültür Mirası’na kabul edilmesi durumunda hem mesire Mali katkı açısından, hem de Mesir Festivali’nin tanıtımı açısından oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s