MANİSA DA IRKÇI TECAVÜZ

09 Şubat 2011
MANİSA – Manisa’nın Turgutlu ilçesinde Kadir Sakallı adlı bir ülkücü, cinsel şiddet uygulamak için ikisi Kürt 3 çocuğu alıkoydu. Ülkücü zanlı, Türk olan çocuğu serbest bırakırken, Mardinli 2 çocuğa tecavüz etti. Mahkeme önce olaya ‘basit tecavüz dedi’ şimdi de Adlı Tıp Kurulu üzerinden Sakallı’yı aklamanın yollarını arıyor.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde geçtiğimiz yılın Ekim ayında, Turgutlu İlköğretim Okulu öğrencisi 3 çocuk okulun yanında bulunan meyve bahçesine girerek meyve almak istedi. Çocuklar bahçede iken Turgutlu ilçe Ülkü Ocakları üyesi olan 21 yaşındaki Kadir Sakallı, çocukları yanına çağırdı. Paniğe kapılan çocuklar bahçe sahibi sandıkları Sakallı’nın yanına gitti. Çocuklara bağırıp korkutan Sakallı, “Siz neden meyveleri çalıyorsunuz? Sizi polise vereceğim” diyerek onları tehdit etti. Ardından Ş.A , M.D ve A.S adlı erkek çocuklara nereli olduklarını sordu. Uşak nüfusuna kayıtlı olan A.S’ye evine gitmesini söyleyen Sakallı, Mardin nüfusuna kayıtlı Ş.A ve M.D’yi alıp boş bir araziye götürerek, burada tecavüz etti.

Bu esnada olay yerinden uzaklaşmayarak arkadaşlarını takip eden A.S, saklandığı çalılıkların arkasında yaşananları görünce dehşete kapıldı ve okula giderek yaşadıklarını öğretmenine anlattı. Bunun üzerine Sakallı gözaltına alındı. Çıkarılan Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanan Sakallı hakkında hazırlanan iddianamede kendisine isnat edilen suç ise ‘ Basit tecavüz vakası’ şeklinde oldu. Daha ilk andan itibaren Sakallı’yı aklama derdinde olan Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesi, nitekim bu niyetini 26 Ocak 2011 tarihinde yapılan duruşmada daha da belli ettirdi.

ÜZMEZI AKLAMIŞTI SIRA SAKALLI’DA

Çünkü Mahkeme, olay sonrası Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin tecavüz mağduru iki çocuk için hazırladığı iki ayrı adli raporu kabul etmek istemiyor. Mahkeme, ayrıca İstanbul Adlı Tıp Kurumu’ndan bir rapor istedi. Mahkeme’nin rapor istediği Adli Tıp Kurumu dairesi ise kamuoyunun yakından bildiği daire olan 6. İhtisas Dairesi. Söz konusu daire Vakit Gazetesi Yazarı Hüseyin Üzmez davasında, verdiği skandal kararla gündeme gelmişti. Daire, Üzmez’in tecavüz ettiği B.Ç. hakkında verdiği raporda B.Ç’nin ruhen ve bedenen mağdur olmadığını savunmuştu.

Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, yeterli görmeyip kabul etmediği Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin iki ayrı raporunda ise söz konusu çocukların ruh sağlıklarının bozulduğu yönünde. Çocukların avukatları Mizgin Irgat ise hem mahkemenin iki raporu görmemesine hem de hakkında ‘şaibeli raporlar hazırlıyor’ şeklinde iddialarla gündeme gelen İstanbul Adli Tıp Kurumundan rapor istenmesine tepkili. İstanbul Adli Tıp kurumunun güvenli olmadığını, buna örnek olarak da Bursa’da bir kıza cinsel istismarda bulunan Hüseyin Üzmez için verilen kararın ortada olduğunu kaydeden Irgat, bu durum karşısında tedirgin olduğunu belirtti.

İKİNCİ KEZ KONTROL RUH SAĞLIĞINI BOZAR

Mağdurların tekrar kontrolden geçirilmelerinin duygusal ve ruhsal çöküntü yaşatacağını söyleyen Irgat, “Mağdur çocukların yeniden adli tıpa sevki her şeyden önce Birleşmiş Milletler çocuk haklarını koruma sözleşmesine aykırıdır. Mağdur müvekkillerim olaydan hemen sonra Manisa Ruh ve Sinir Hastanesine giderek çocukların ruh sağlığının bozulup bozulmadığına dair rapor almışlardır. Bu raporda çocukların ruh sağlığının bozulduğu heyet raporu ile açıklığa kavuşmuştur. Nitekim mahkeme buna kanaat getirmeyerek çocukları 2 ay sonra tekrardan Manisa Ruh ve Sinir Hastanesine götürerek ruh sağlıklarının bozulup, bozulmadığına bakmıştır. Bu inceleme sonucu da, birincisinden farklı çıkmamıştır. Müvekkillerimin ruh sağlığının bozulduğu açıkça söylenmiştir” dedi.

AKLAMAYA ÇALIŞACAK

Mahkemenin söz konusu kararından endişe duyduklarını dile getiren Irgat, “İki net raporu görmezden gelen mahkeme hayati müvekkillerimin sağlık ve ruh hallerine bakmazsızın, yeniden rapor alınmasını istedi. Çocukların tekrardan rapora gitmesi olayı tekrardan yaşamaları demektir. Bunu görmemezlikten gelen mahkeme tamamen, mağdurların aleyhine aykırı bir karar vermiştir. Mahkeme heyeti, müvekkillerimin ruh ve sağlık durumlarını netliğe kavuşturmak için İstanbul Adli Tıp Kurumundan rapor alınmasını istedi. Alınan iki raporu görmemezlikten gelen mahkeme, bir kıza cinsel istismar de bulunan Üzmez’i aklayan Adli Tıp Kurumundan yeni bir rapor istemektedir. Ben bu durum karşısında tedirgin oluyorum. Mahkemenin vereceği kararın sağlıklı olmayacağını düşünüyorum. Üzmez’i haklayan bir Adli Tıp Kurumu gündemde olmayan ve takibi bile yapılmayan bu yüz kızartıcı suçu aklamaya çalışacaktır” şeklinde konuştu.

ANF

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s