İnegöl olayları

BURSA- Bursa’nın İnegöl ilçesinde dün, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin referandum konuşmasının ardından ülkücüler Kürtlere saldırdı. Minibüs esnafı arasında başlayan kavga, “PKK İnegöl’ü bastı” denilerek Kürtlere yönelik linç girişimine dönüştü. BDP Bursa İl Başkanı Arman, ETHA’ya yaptığı açıklamada, İnegöl’ün provokasyona açık bir ilçe olduğunu kaydetti, yeni olayların yaşanabileceğini belirtti.

İlçedeki olaylar, dün akşam saatlerinde bir Kürt şoförün kullandığı minibüsün önünün Orhaniye Mahallesi’nde ülkücüler tarafından kesilmesiyle başladı. Ülkücüler, “Bir daha buradan geçme” diyerek şoförü dövdü. Mahalleden ayrılan şoför, yanında 3 kişi ile birlikte gelerek ülkücülerin bulunduğu kahveye girdi. Burada çıkan kavgada 1’i ağır 5 kişi yaralandı.

ÜLKÜCÜLER KARAKOL TAŞLADI

Minibüs şoförü arkadaşlarıyla birlikte gözaltına alındı. Ülkücüler ise 3 kişinin gözaltında tutulduğu karakol önünde toplandı. 2-3 bini aşkın kişi, ırkçı sloganlarla bekleyişe geçti. Bir süre sonra “Onları bize verin” diyen ülkücü grup ile polis arasında arbede yaşandı. Polisin havaya ateş açarak dağıtmak istediği grup 8 polis aracının camlarını kırarak, karakol binasını taşladı. Olaylarda 10 polis yaralandı. Daha sonra Huzur Mahallesi’ne yürüyen ırkçı grup, burada da Kürtlerin yaşadığı evleri taşlayarak iş yerlerini ateşe verdi. Nuri Doğrul Caddesi’ne gelen 250 kişilik grup ise İshakpaşa Camii’nin önünde toplanarak bir Kürt aileye ait market ile bir aracı ateşe verdi.

İlçede yaşayan Kürtler ise olaylar karşısında İnegöl’ün Bursa ve Eskişehir karayolunu trafiğe kapattılar. Kürtler, “Amacımız, ilçeye dışarıdan gelecek ve olaylara karışmasından endişe duyduğumuz faşist gruplarının önüne geçerek engellemek” dediler.

PKK İNEGÖL’Ü BASTI DEDİLER

BDP Bursa İl Başkanı Hüseyin Arman, olayların ardından gittiği İnegöl’de izlenimlerini ETHA’ya anlattı. Arman, şöyle dedi: “MHP’nin mitingi vardı, Devlet Bahçeli oradaydı. MHP’lilerin yoğun olarak şehir merkezinde olduğu bir dönem. Asıl olay minibüs hattı üzerinden çıkıyor. Akşam esnaflar minibüs hattı üzerinden kavga ediyorlar. Biri yerlisi birisi de bölgeden gelen bir esnaf. Kavgadan sonra ‘PKK İnegöl’ü bastı’ diye propaganda yapıyorlar.”

İnegöl’de zeminin bu propagandaya uygun olduğuna dikkat çeken Arman, şöyle devam etti: “MHP’liler propaganda yapıyor; ‘Kürtler İnegöl’ü bastı’, ‘PKK İnegöl’ü bastı.’ Zaten zemin de buna uygun. 2 binin üzerinde kitle karakolu ablukaya alıyor, ‘Bunları bize teslim edin’ diyorlar linç etmek istiyorlar.”

Gözaltına alınan 3 Kürdün ailelerinin de yakınlarının can güvenliği olmadığını belirterek Huzur Mahallesi’nde yolu trafiğe kapattığını kaydeden Arman, “Güvenlik kuvvetleri kitleyi saat sabah 04.00’e doğru ancak dağıtabildiler. Tabi bu arada Belediye Başkanı geliyor. Ona da saldırıyorlar. İtfaiye araçlarını taciz ediyorlar. 5 polis memuru yaralı. Banka şubelerini tahrip ediyorlar” dedi.

HER AN YENİ OLAYLAR YAŞANABİLİR

BDP İl Başkanı Hüseyin Arman, “Şu an durum sakin. Gözaltılar devam ediyor. Yaralılardan birinin durumu ciddi. Umarım ölüm olmaz. Gerginlik yeniden çıkabilir. Güvenlik kuvvetleriyle de görüştük, bu halk işlerine gidecek. Bir çoğunun iş yeri şehir merkezinde. Bunların can güvenliğinin sağlanmasını istedik” dedi.

İnegöl’de geçmişte de benzer olayların yaşandığını hatırlatan Arman, “Şovenizmin üst noktada olduğu bir yer. Provokasyona açık bir yer. Olayları hemen Kürt-Türk çatışmasına döndürebiliyorlar. Kaygımız budur. Saldırı durumunda olaylar çok farklı duruma sıçrayabilir” uyarısında bulundu.

VALİ: BURADA BİR TUZAK VAR

Bu arada, Bursa Valisi Şahabbettin Harput, eylemleri başlatan 7 kişinin gözaltına alındığını, kameralarca tespit edilen kişilerin de teker teker evlerinden alınacağını açıkladı.

Harput, şunları söyledi: “Olaylarda 10’un üzerinde polisimiz yaralandı. Karakolumuza, belediyemize saldırıldı. Bir kısım araçlar tahrip edildi. Camlar kırıldı. Niçin yapıldığının izahı yok. Bir gençlik grubunun yaptığı yanlış, üzüntü vesilesi olmuştur. Olayın gerisinde yanlış anlamaya dayalı provokasyon vardır. Yöneticilerimiz olabildiğince aklıselim çalışmıştır. Olayların daha da büyümesi engellenmiştir. Birçok kişi, bu olayın gerçek yüzü anlaşılınca ‘Ya biz ne yaptık, bize hizmet eden devletimizin aracına nasıl saldırdık’ diyeceklerdir. Burada bir oyun, bir tuzak vardır.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s